Aktualności

  • home
  • /
  • Aktualności
ilustracja

Sławków na drodze nowego Jedwabnego Szlaku

W oficjalnej agendzie Szczytu Trójmorza w Bukareszcie, który odbył się Bukareszcie, Program POLSKA 3.0 (PL 3.0), współautorstwa Komitetu Rozwoju Zagłębia  został zaprezentowany w r jako „case study” (studium przypadku) Inicjatywy Trójmorza – powiedział pełnomocnik zarządu KRZ ds. klastrów Michał Macek, podczas spotkania z kandydatami na radnych Komitetu Rozwoju Zagłębia.

Nasz program przed rokiem był omawiany na szczycie w Warszawie i przez prezydenta Donalda J. Trumpa został określony strategicznym programem Trójmorza. Stanowi on platformę współpracy przedsiębiorstw i regionów, wspierających realizację zintegrowanej infrastruktury. Skupia projekty z dziedziny energetyki, nowych technologii, ekologii oraz bezpieczeństwa.

W ramach programu POLSKA 3.0, powstanie na Śląsku największe w Europie multimodalne Centrum Logistyczne Gorzyczki-Wierzniowice (TILC) wymieniane na Szczycie jako jeden z kluczowych projektów infrastrukturalnych. W ramach TILC powstanie port śródlądowy na Odrze, połączony z koleją (przedłużenie linii kolejowej nr. 65), wpisując tym samym Polskę w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku i pozwalając wykorzystać tranzytowe położenie Polski w EU. Program Polska 3.0 jest integralną częścią korytarza Bałtyk-Adriatyk i Bałtyk-Morze Czarne.

Linia kolejowa 65 to linia przebiegająca od kolejowego przejścia granicznego w Hrubieszowie do stacji kolejowej Sławków Południowy LHS.

A Sławków przecież leży na terenie powiatu będzińskiego. 

(red)